Rajd Dolnośląski
Gdy w żyłach płynie benzyna...
Raj Dolnośląski

Edycje Rajdu

21. Rajd Dolnośląski (2011)


Przebieg rajdu

W 2011 roku zawody zorganizowano w dniach 2-4 września, bazę umiejscawiając w Kłodzku. Długość odcinków wynosiła 150,18 km (13 OS). Kierowcy tym razem musieli więc zmierzyć się z głównie asfaltową nawierzchnią późnym latem, co wiąże się z koniecznością wykonywania przemyślanych serwisów i jazdy dopasowanej do panujących wówczas warunków atmosferycznych. Rajd Dolnośląski 2011 był także 5. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, więc na starcie pojawiła się czołówka polskiego motosportu. Swój debiut w rajdach zaliczył Damian Sawicki znany z wyścigów torowych.
W zawodach nie zabrakło spektakularnych zdarzeń, a kibice byli świadkami naprawdę zaciętej rywalizacji. Najbardziej stresującą sytuacją był na szczęście niegroźny wypadek z udziałem kibica, który został uderzony odłamkami zaworu gazowniczego, w który zahaczył rolujący samochód Jarosława Kołtuna i Tadeusza Burkackiego. Jak widać, śledzenie rajdów to także ryzyko! Do mety jak zwykle nie dojechało kilka teamów, dla których wymagająca trasa okazała się zbyt dużym wyzwaniem.


Zwycięzcy

Po raz trzeci w karierze Rajd Dolnośląski wygrali Francuzi – duet Bryan Bouffier i Xavier Panseri (wcześniej triumfowali w 2008 i 2010 roku), za sterami niezawodnej maszyny – Peugeota 207 S2000. Jeżeli spojrzeć na klasyfikację generalną, widać, jak niewielką, wręcz symboliczną stratę zaliczyli drudzy w zawodach Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran. Panowie znali zresztą smak zwycięstwa w Rajdzie Dolnośląskim dzięki edycji 2009, w której wyprzedzili… Francuzów Bryan Bouffier i Xavier Panseri. To zresztą typowy przykład historii Rajdów Dolnośląskich, gdzie przez kilka lat rywalizacja koncentruje się wokół paru teamów, a po zmianie pokoleniowej dochodzi do tego samego zjawiska.
Dalsze miejsca, z dobrymi czasami zajęli kolejno: Grzegorz Grzyb i Daniel Siatkowski, Michał Sołowow i Maciej Baran, Wojciech Chuchała i Kamil Heller, Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski, Jan Chmielewski i Grzegorz Dachowski, Daniel Chwist i Dariusz Burkat, Ariel Piotrowski i Ireneusz Pleskot oraz Tomasz Żerebecki i Jacek Spentany.


Najważniejsze informacje

• Rajd Dolnośląski w 2011 roku zorganizowano nietypowo we wrześniu,
• Tradycyjnie najlepsi rajdowcy w RSMP zgromadzili się w bazie w Kłodzku, a do pokonania mieli 13 odcinków,
• Po raz trzeci w zawodach zwyciężyli Bryan Bouffier i Xavier Panseri,
• Najlepsze samochody w klasyfikacji generalnej Rajdu Dolnośląskiego: Peugeot 207 S2000, Subaru Impreza STi R4 oraz STi N14, Ford Fiesta RRC, Subaru Impreza TMR 10, Mitsubishi Lancer Evo V, Citroen DS3 R3T, Citroen C2 R2 Max.