Rajd Dolnośląski
Gdy w żyłach płynie benzyna...
Raj Dolnośląski

Edycje Rajdu

49. Rajd Dolnośląski (2015)


Nowe nazewnictwo, te same emocje

Od roku 2015 zmieniono nazewnictwo określające poszczególne edycje rajdu. Takim sposobem odbył się 49. Rajd Dolnośląski, a nie 25, jak sugerowałoby dotychczasowe nazewnictwo.
49. Rajd Dolnośląski odbył się między 16 a 18 października 2015 roku, a jego baza była zlokalizowana w Polanicy-Zdroju. Zawody stanowiły siódmą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2015. Rajd jest uznawany za wymagający i nie inaczej było w 2015 roku. Głównie asfaltowa nawierzchnia przy jesiennej pogodzie jest trudna do opanowania, stąd na trasie zdarzały się liczne wypadki.
Tym razem odcinki zlokalizowano wokół takich miejscowości jak Radkowska Perła, Ścinawka, Bobrowniki, Wilków-Kolonia, Sokołówka, Puławy, Kolonia Gaj, Huberek i Kłodzko, gdzie znajdował się Power Stage. Dolny Śląsk jest doskonale znany ze swoich wyjątkowych krajobrazów. Kierowcy znów starali się o jak najlepsze czasy zarówno na miejskich, jak i leśnych oraz wiejskich odcinkach.


Jak zwykle zacięta walka

Po pierwszych odcinkach, 17 października wydawało się, że namieszać mogą Francuzi Bryan Bouffier i Thibault De La Haye w Fordzie Fiesta Proto. Przypomnijmy, że Bryan Bouffier (tyle że w duecie z Xavierem Panserim) to 3-krotny triumfator Rajdu Dolnośląskiego (w 2008, 2010 i 2011 roku). Ostateczne triumfował jednak eSKY.pl Rally Team, czyli Łukasz Habaj z Piotrem Wosiem. Co ciekawe, to pierwszy przypadek od czasów legendarnego Mariana Bublewicza, kiedy 3 rajdy pod rząd wygrał ten sam zawodnik.
Drugi duet – Jakub Brzeziński i Bartłomiej Boba – stracił do liderów jedynie 11,3 sek. Wyrównany bój toczył się także o trzecie miejsce między parami Grzegorz Grzyb i Robert Hundla oraz Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski, ale ostatecznie podium zamknął ten pierwszy team. Dla fanów motosportu nie będzie zaskoczeniem, że aż 5 pierwszych miejsc w klasyfikacji generalnej zajęły załogi prowadzące samochód Ford Fiesta R5. W „dziesiątce” znalazły się także takie pojazdy jak Mitsubishi Lancer EVO IX, Peugeot 208 VTI, Citroen DS3 oraz Ford Fiesta Proto. 9 na 10 najlepszych załóg reprezentowało Polskę. Bryan Bouffier i Thibault De La Haye zajęli dopiero 10. miejsce w klasyfikacji generalnej.


Najważniejsze informacje

• 49. Rajd Dolnośląski odbył się w dniach 16-18.10.2015 z bazą w Polanicy-Zdroju,
• Najlepsi kierowcy w Polsce zjechali na Dolny Śląsk, żeby rywalizować w ramach siódmej (przedostatniej w sezonie) rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski,
• Po raz trzeci z rzędu, wyrównując osiągnięcie Mariana Bublewicza, a także Sobiesława Zasady, w zawodach zwyciężył Łukasz Habaj. Jego pilotem po raz kolejny był Piotr Woś,
• Co ciekawe, Łukasz Habaj jest znany nie tylko jako mistrz kierownicy, ale też jako jeden z założycieli popularnej platformy turystycznej eSky.pl,
• Wśród najlepszych producentów samochodów w 49. Rajdzie Dolnośląskim należy wymienić marki Ford, Mitsubishi, Peugeot oraz Citroen.