Rajd Dolnośląski
Gdy w żyłach płynie benzyna...
Raj Dolnośląski

Edycje Rajdu

52. Rajd Dolnośląski (2018)


Tym razem pora rozegrania rajdu była nietypowa jak na Rajd Dolnośląski, bowiem odbył się on wiosną, a konkretnie w dniach 19-20 maja 2018 roku. Jak tym razem zaprezentowali się zawodnicy? Czym zaskoczyli organizatorzy? Pytania są zasadne, ponieważ w ostatnich latach formuła wciąż ulega zmianom.


52. Rajd Dolnośląski – Hotel Zieleniec

Nazwa hotelu w nazwie rajdu nie jest przypadkiem – po raz pierwszy bowiem rajd posiadał sponsora tytularnego. Zawody odbywały się w ramach 2. rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 3. rundy Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Organizacją tradycyjnie już zajął się Automobilklub Ziemi Kłodzkiej. Ta edycja rajdu składała się z 11 odcinków, a całkowita długość rajdu wyniosła 597,68 km. Nawierzchnia była tradycyjnie asfaltowa, a specyfika trasy – niełatwa, wymagająca. Do mety nie dojechał chociażby dwukrotny zwycięzca wcześniejszych edycji – Filip Nivette. Organizatorzy po razy kolejny postawili na wyjątkowe lokalizacje, podkreślające piękno Dolnego Śląska – odcinki zlokalizowano obok Lądka Zdroju, Opolnicy, Rogówka i Złotego Stoku. Niezwykłą atrakcję – zarówno dla kibiców, jak i kierowców – po raz drugi z rzędu stanowiła Duszniki-Arena, czyli miejsce, gdzie na co dzień odbywają się zawody… biathlonowe. Utrudnieniem, a jednocześnie uatrakcyjnieniem zawodów stały się także nocne odcinki, dostarczające naturalnie wielu emocji.


Skoda Fabia R5, czyli samochód do wygrywania

Można powiedzieć, że 52. Rajd Dolnośląski-Hotel Zieleniec stał się najlepszą wizytówką samochodu Skoda Fabia R5. Dlaczego? Ponieważ każdy ze zwycięzców poszczególnych odcinków kierował właśnie tym autem. Rzecz jasna w tym gronie znalazł się także Jakub Brzeziński z pilotem Kamilem Kozdroniem, triumfatorzy tej edycji rajdu. Dalsze miejsca zajęli Grzegorz Grzyb i Robert Hundla, Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, Łukasz Byśkiniewicz i Maciej Wisławski, Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski, Kacper Wróblewski i Jacek Spentany, Jacek Jurecki i Michał Trela, Sławomir Strychalski i Paweł Pochroń, Paweł Krysiak i Krystian Pachuta. Popularny i skuteczny w sezonie 2018 „Colin”, czyli Jakub Brzeziński, zwycięstwo przypieczętował dopiero na ostatnim odcinku rajdu. Co ciekawe różnica między pierwszym a drugim miejscem wyniosła zaledwie 0,3 sekundy.


Najważniejsze informacje

• Po raz pierwszy Rajd Dolnośląski zyskał sponsora tytularnego, czyli Hotel Zieleniec,
• 52. edycja zawodów odbyła się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w maju, a nie miesiącach letnich, jesiennych lub zimowych,
• Najlepsze samochody w klasyfikacji generalnej zawodów: Skoda Fabia R5 (pierwsze dwa miejsca), Ford Fiesta R5 (kolejne dwie pozycje), Hyundai i20 R5, Subaru Impreza STi N15, Peugeot 208 R2 (miejsca 7 i 8), Nissan 350Z i Ford Fiesta R200,
• Trasa w 2018 roku przebiegała m.in. przez Lądek-Zdrój, Opolnicę, Rogówkę, Złoty Stok i biathlonową Duszniki-Arenę.