Rajd Dolnośląski
Gdy w żyłach płynie benzyna...
Raj Dolnośląski

Edycje Rajdu

Sobiesław i Ewa Zasadowie
rajdowe małżeństwo z pasją do ścigania


Historia Rajdu Dolnośląskiego nierozerwalnie wiąże się z niezwykłą parą – Sobiesławem i Ewą Zasadami, którzy wielokrotnie triumfowali w tych zawodach na przestrzeni aż 14 lat.


Seria wspaniałych zwycięstw

Żywa legenda wyścigów samochodowych – Sobiesław Zasada – zaczynał jako lekkoatleta. Na przełomie lat 40. i 50. był nawet członkiem lekkoatletycznej kadry narodowej. Tak się jednak złożyło, że w IV klasie Gimnazjum im. Adama Asnyka w Bielsku Białej poznał Ewę Goworowską (od 1952 roku Zasadę). Wraz z koleżanką w roli pilota postanowił zasiąść za kierownicą. W ten sposób ta dobrana para, zaówno na torze jak i w życiu, osiągnęła wiele niezapomnianych sukcesów. Pierwsze sukcesy udało się wywalczyć już na początku 1952 roku. Dlaczego małżeństwo Zasadów jest ściśle związane z historią Rajdu Dolnośląskiego? Ponieważ ma na koncie wiele zwycięstw w tych zawodach, i to niemal od samego początku istnienia rajdu.
Auto marki Simca posłużyło do zwycięstwa duetu w III. oraz V. Rajdzie Dolnośląskim, odpowiednio w 1959 i 1960 roku. Przesiadka do Morrisa Mini Coopera dała zwycięstwo w VI. Rajdzie, w 1962 roku. Na kolejne zwycięstwa trzeba było trochę poczekać, ale nadeszły – w X. (1966), XIII. (1969), XV. (1971), XVI. (1972) i XVII. (1973) edycji. Zmieniały się okoliczności i samochody (Steyr Puch, Porsche i Fiat 125p), ale państwo Zasadowie wciąż nie mieli sobie równych. Co ciekawe, Ewa Zasada ma na koncie nawet o jedno zwycięstwo więcej, ponieważ w 1960 roku była pilotem Czesława Wodnickiego, który wówczas wygrał zawody. Pierwszy triumf w 1959 roku, ostatni w 1973 roku – brzmi imponująco, prawda?
Tak wiele zwycięstw Sobiesława Zasady w Rajdzie Dolnośląskim to prawdziwa chluba dla organizatorów tego rajdu, jest to bowiem kierowca o międzynarodowej sławie – 11-krotny rajdowy mistrz Polski, zwycięzca 148 (!) rajdów, a także 3-krotny mistrz i 3-krotny wicemistrz Europy.


Sukcesy nie tylko w wyścigach

W małżeństwie państwa Zasadów nigdy nie brakowało szybkiego tempa. Nawet w 1997 roku, w 7. dekadzie życia Ewa i Sobiesław wspólnie wystartowali w eliminacjach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata! Sobiesław Zasada od lat jest wysoko klasyfikowany na liście najbogatszych Polaków – nic dziwnego, z wykształcenia ekonomista, ma ogromny talent do pomnażania pieniędzy.
Bycie kierowcą testowym największych marek samochodowych, otwieranie salonów, stacji diagnostycznych czy firm z innych branż to tylko część powodów, dla których mistrz kierownicy okazał się także mistrzem biznesu. Małżeństwo Ewy i Sobiesława Zasadów jest znakomitym dowodem na to, jak dwoje ludzi może połączyć wspólna pasja, która odpowiednio wykorzystana, prowadzi do serii sukcesów. Wielokrotne zwycięstwo duetu w Rajdzie Dolnośląskim z pewnością należy do wybitnych i wyjątkowych osiągnięć, nie tylko dlatego, że stoi za nim małżeństwo. Co więcej, Ewa Zasada i Barbara Stępkowska są jedynymi kobietami w historii, którym udało się zwyciężyć w Rajdzie Dolnośląskim. Ewa Zasada uczyniło to aż 9 razy!