Rajd Dolnośląski
Gdy w żyłach płynie benzyna...
Raj Dolnośląski

Edycje Rajdu

23. Rajd Dolnośląski (2013)


Walka w kultowym rajdzie

23. Rajd Dolnośląski odbył się w dniach 17-19 października 2013 roku stanowiąc jednocześnie 7. rundę LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz finałową rundę Rajdowego Pucharu Polski. Jak w wielu innych edycjach, również i tym razem załogi wystartowały z bazy zlokalizowanej w Parku Zdrojowym w Polanicy-Zdroju. Długość odcinków w tej edycji wyniosła 179,86 km, (13 OS-ów), głównie na nawierzchni asfaltowej.
Do wyścigu pośród wspaniałych krajobrazów Dolnego Śląska i Kotliny Kłodzkiej zgłoszono 35 teamów, ale sklasyfikowane zostały jedynie 22 pary. Dobitnie świadczy to o tym, jak bardzo wymagający był to rajd.


Droga od biznesu do rajdowego zwycięstwa

Łukasz Habaj – znany biznesmen (założyciel portalu eSky.pl), zasmakował w 2013 r. zwycięstwa w tych prestiżowych zawodach rangi Mistrzostw Polski.
Część odcinków tego rajdu nazwano na cześć niektórych firm sponsorujących wydarzenie. W wyścigach zarówno elity RSMP, jak i „drugiej ligi” pucharowej nie zabrakło emocji i zaskakujących wyników. Walka na każdym odcinku była zacięta, a ostateczne wyniki stały się przyczyną rozlicznych dyskusji. Nałożono także karę 30 sekund na Macieja Rzeźnika za niesportowe zachowanie i wielokilometrowe blokowanie Tomasza Kuchara, który miał realne szanse na zwycięstwo w zawodach.
Ostatecznie po zwycięstwo sięgnął duet Maciej Habaj – Piotr Woś w samochodzie Mitsubishi Lancer Pro Evo IX R4. W klasyfikacji kolejne miejsca zajęli Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski, Wojciech Chuchała i Kamil Heller, Maciej Rzeźnik i Przemysław Mazur, Tomasz Gryc i Przemysław Zawada, Mariusz Nowocień i Bartłomiej Jakubowski, Jan Chmielewski i Robert Hundla, Sylwester Płachytka i Maciej Machela, Tomasz Kasperczyk i Damian Syty, a stawkę pierwszej dziesiątki zamknął duet Paweł Danilczuk i Maciej Gleixner. W tej edycji wyścigu udziału nie wziął jednak Kajetan Kajetanowicz.


Najważniejsze informacje

• 23. Rajd Dolnośląski odbył się w październiku 2013 roku ze startem zlokalizowanym w Polanicy-Zdroju,
• Rywalizacja w zawodach obejmowała zarówno Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, jak i Rajdowy Puchar Polski,
• Po raz pierwszy w zawodach zwyciężył Maciej Habaj z Piotrem Wosiem w roli pilota – w 2014 i 2015 roku powtórzyli ten wyczyn,
• Najlepsze samochody w rajdzie: Mitsubishi Lancer Pro Evo IX, Peugeot 207 S2000, Subaru Impreza STi, Citroen DS3, Citroen C2R2, Skoda Fabia, Mitsubishi Lancer Evo X RS.