Rajd Dolnośląski
Gdy w żyłach płynie benzyna...
Raj Dolnośląski

Edycje Rajdu

Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski


Równolegle z Rajdem Dolnośląskim odbywa się impreza, która budzi wiele emocji wśród kibiców – to Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski.


Motul HRSMP – zawody z charakterem

Wyścigi samochodowe mają długą i bogatą tradycję. Gdy dziś czytamy o wielkich mistrzach, jak Sobiesław Zasada, wyobrażając sobie ich starty w latach 60. czy 70., mamy przed oczami samochody, które w porównaniu z dzisiejszymi maszynami może nie oferują wielkich osiągów, ale swoim wyglądem i charakterem zjednują sobie miłośników motoryzacji. Największych pasjonatów starych aut przyciągnie więc nie tyle Rajd Dolnośląski, ile raczej organizowany równolegle pod egidą PZM (Polskiego Związku Motorowego) rajd z udziałem historycznych samochodów.
Warto podkreślić, że pojazdy dopuszczane do startu muszą posiadać homologację samochodów historycznych FIA. Na oficjalnej stronie HRSMP znaleźć można przydatne informacje, jak klasyfikacje czy harmonogram zawodów. Możemy się tam również dowiedzieć, jakie są dokładne założenia regulaminowe dotyczące wydawania homologacji czy startu w zawodach.


Kultowe auta na wyścigach w Polsce

W rajdach wliczających się w cykl Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski można podziwiać tak legendarne samochody, jak Mazda 323 GTX, Porsche 911, FSO Syrena 104, Lancia Fulvia, Saab 96, Fiat 128, Mercedes Benz W123, FSO Polonez, BMW E318, Nissan Sunny, Subaru Legacy i wiele innych. W jeździe pokazowej biorą udział również inne legendarne i fascynujące auta.
Każdy samochód biorący udział w zawodach jest gruntownie wyremontowany i odpowiednio przygotowany do wyścigu. Każdy ma swoją długą i bogatą historię, a w oczach kierowcy widać jak wielką stanowi dla niego wartość. Bez wątpienia tego typu wyścigi są wyjątkowe, a biorące w nich udział pojazdy mają duszę i charakter.
Dzięki kanałowi Motowizja i platformie VOD Player.pl możesz w każdej chwili obejrzeć 6-odcinkowy cykl „HRSMP – Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski”, który przybliża ideę zawodów, startujących kierowców, a przede wszystkim fantastyczne pojazdy, które choć mają po kilkadziesiąt lat, nadal służą do ścigania się w warunkach prawdziwego rajdu.
Dzięki historycznym rajdom każdy z nas może przenieść się do lat 60. czy 70., odkrywając piękno kultowych, odrestaurowanych aut, które nie zamierzają spędzać emerytury w garażu.
Spójrzmy jak wyglądał taki rajd w roku 2017: